Android Auto platform in phones and cars

Nejrozšířenější platforma pro telefony s Android, která se společně s Car Play pro telefony s iOS (Apple) stala celosvětovým standartem pro spojení Vašeho mobilního zařízení s infotaimentem vozidla. Umožňuje nejen zobrazení informací a spuštění aplikací z Vašeho mobilního zařízení, ale i možnosti jejich ovládání hlasem nebo přehledně a pohodlně na displayi Vašeho auta pomocí velkoformátových dotykových tlačítek. Systém je sice otevřenou platformou pro vývojáře, ale možnosti spuštění aplikací třetích stran jsou omezené, jednak z licenčních a jednak bezpečnostních podmínek při řízení automobilu.

Veškeré úpravy, které jsou na těchto stránkách popsány jsou tak prováděny v souladu s předpokladem, že dotyčný uživatel bude využívat úplné zrcadlení telefonu buď u stojícího vozidla nebo v režimu spolucestujícího, tak aby nemohlo dojít k snížení pozornosti řidiče při řízení motorového vozidla.

V současné době už je možné využít přímo aplikaci Android Auto pro plné zrcadlení Vašeho telefonu i bez root telefonu. Co to root je, jaká rizika to obnáší a jaké negativa jsou s root telefonu spojená, naleznete dobře popsané například zde pro českou komunitu.

Všem pak doporučuji se podívat na článek, který kromě popisu rootu obsahuje i navigaci na další stránky podle výrobce a modelu telefonu, včetně relativně nových modelů zde .

Jako převratná novinka je možnost spuštění všech aplikací Vašeho telefonu skrz Android Auto bez root Vašeho telefonu. Toto nové řešení se objevilo na konci dubna 2021 a funguje zatím v několika verzích. Základní funkce fungují zdarma, za některé nadstandardní funkce je však nutné autorům přispět částkou okolo 5 Euro. Brzo se ukáže, zda je řešení dlouhodobě použitelné a zda půjde rozšířit i o další aplikace.

Jako horká novinka podzimu 2021 je kvalitativně nové zařízení CarPlay box typu KyeBriq. Jedná se o nové hardwarové miniaturní zařízení s operačním systémem Android 10, které Vám po připojení k Vaší originální jednotce v automobilu jenom prostřednictvím kabelu USB vytvoří virtuelní Android autoradio. Do něj můžete nahrát zcela libovolnou aplikaci z Google Play Store, ale také s jeho pomocí připojit váš stávající telefon skrz WiFi Android Auto, i když touto funkcí není vaše autoradio z výroby vybaveno. Veškeré podrobnosti o této novince, včetně linku na zvýhodněný nákup najdete zde:

Podrobnější informace o členění kapitoly Android Auto a možnostech plného zrcadlení telefonu naleznete zde.

Pokud nemáte možnost stáhnout ve Vaší zemi Android Auto přímo z Google Play nebo nemáte možnost stažení nejaktuálnější verze, bylo do sekce Stahování přidáno 5 souborů pro stažení Android Auto verze 9.3.6. Pokud znáte verzi procesoru Vašeho telefonu (ARM_64, ARM_7, x86 nebo x86_64 vyberte přímo verzi pro Váš telefon. Pokud neznáte typ procesoru, stáhněte si nejprve soubor Device info a podle něj nainstalujte správnou verzi Android Auto.