Nejrozšířenější platforma pro telefony s Android, která se společně s Car Play pro telefony s iOS (Apple) stala celosvětovým standartem pro spojení Vašeho mobilního zařízení s infotaimentem vozidla. Umožňuje nejen zobrazení informací a spuštění aplikací z Vašeho mobilního zařízení, ale i možnosti jejich ovládání hlasem nebo přehledně a pohodlně na displayi Vašeho auta pomocí velkoformátových dotykových tlačítek. Systém je sice otevřenou platformou pro vývojáře, ale možnosti spuštění aplikací třetích stran jsou omezené, jednak z licenčních a jednak bezpečnostních podmínek při řízení automobilu.

Veškeré úpravy, které jsou na těchto stránkách popsány jsou tak prováděny v souladu s předpokladem, že dotyčný uživatel bude využívat úplné zrcadlení telefonu buď u stojícího vozidla nebo v režimu spolucestujícího, tak aby nemohlo dojít k snížení pozornosti řidiče při řízení motorového vozidla.

V současné době není možné využít přímo aplikaci Android Auto pro plné zrcadlení Vašeho telefonu bez root telefonu. Co to root je, jaká rizika to obnáší a jaké negativa jsou s root telefonu spojená, naleznete dobře popsané například zde pro českou komunitu. Všem pak doporučuji se podívat na článek, který kromě popisu rootu obsahuje i navigaci na další stránky podle výrobce a modelu telefonu, včetně relativně nových modelů zde .

Jako úplná, převratná novinka je možnost spuštění videí z aplikace YouTube skrz Android Auto bez root Vašeho telefonu. Toto nové řešení se objevilo na konci března 2021 a funguje zatím v beta verzi. Kompletní návod, jak na to, naleznete v naší placené sekci YouTube a Android Auto bez root telefonu, potřebný soubor pak v sekci Stahování. Základní funkce fungují zdarma, za některé nadstandardní funkce včetně ovládacích tlačítek pro přepínání mezi jednotlivými videi je však nutné autorovi přispět částkou okolo 5 Euro. Brzo se ukáže, zda je řešení dlouhodobě použitelné a zda půjde rozšířit i o další aplikace. Osobně se domnívám, že ano. Všechny informace o postupu instalace naleznete na našich stránkách zde.

Návody uvedené v dalších částech mého webu jsou tedy určené pro ostatní uživatele telefonu s root jejich zařízení. Dobrou zprávou pro všechny ale je, že již jsou ve zkušebním provozu zařízení pro možnost kompletního zrcadlení vašeho telefonu v Android Auto i bez rootu telefonu! Fyzicky na trhu jsou od druhé poloviny února 2021, bohužel zatím ve velmi omezeném množství. Jedná se o profesionální čínský hardwarový doplněk a více se o něm dočtete v placené části webu zde.

Poslední díl bloku Android Auto je pak věnován možnosti postavení vlastního zařízení, které Vám umožní plně zrcadlit Váš telefon na obrazovku autoradia i bez rootu Vašeho denně používaného telefonu. Toto zařízení jsem nazval „black box interface“ a umí prostřednictvím WiFi připojit Váš telefon na obrazovku automobilu i bez WiFi výbavy v autě. Nebudete pro jeho pořízení potřebovat mnoho financí, ale naopak budete muset strávit několik hodin času vhodným nastavením boxu. Vše je ale detailně popsáno v patřičném bloku našich webových stránek zde. Je určitě zajímavé, že v tomto případě můžete zrcadlit i Váš telefon Apple Iphone skrz Android Auto!

Co tedy lze říci závěrem? Pokud máte v automobilu funkční Android Auto, existuje hned několik možností, jak zrcadlit Váš telefon. Novinkou od dubna 2021 je možnost spuštění YouTube videí i bez root Vašeho telefonu, nebo s pomocí rootu telefonu nebo hardwarových doplňků. Ty si už dnes můžete objednat v Asii jako hotový výrobek nebo ještě lépe si to vyrobit přímo na míru podle Vašich potřeb podle návodu „black box interface„.