Odhlásit se

Níže popsaná metoda je na přiložených fotografiích popsána a demonstrovaná na příkladu připojení zařízení s obchodním názvem KyeBriq. Stejné zařízení je možné koupit i pod označením Apple Pie, Cartizan, CP200, MMB box a mnoho dalších. Obecně ji však je možné použít pro všechna zařízení typu externí Android box, který je k automobilu připojen skrz protokol USB CarPlay. (Dále CP box)

Trochu teorie pro začátek. Všechny externí boxy, které se k automobilu připojují prostřednictví USB CarPlay, mají výstupní konektor USB jištěný hardwarovým chipem Apple, díky kterému dojde k propojení boxu a automobilu (ten je vybaven na vstupu USB podobným chipem Apple). Díky tomu je navázaná vzájemná komunikace automobilu s CP boxem. Nad tímto hardwarovým protokolem Apple CarPlay je pak spuštěn Android systém, který uživatel vidí na displayi svého auta a může pak CP box využívat v podstatě stejným způsobem, jako by byl k automobilu připojen Android telefon (bez akumukátoru), kde display tohoto telefonu je obrazovka automobilu.

Apple chip na USB výstupu CP boxu však zabrání možnosti připojit tento box skrz USB přímo k PC. PC ho sice uvidí a identifikuje jako zařízení Apple, ale chip neumožní přímou komunikaci mezi boxem a PC (nebo jiným softwarovým zařízením). Jak je tedy možno připojit box k PC bez dalšího hardwaru, aby bylo možné zrcadlit obsah boxu na monitoru PC a případně box navíc kompletně ovládat?

Z výše popsaného principu věci CP boxů je patrné, že pro možnost zobrazení a zrcadlení na PC nelze použít USB konektivitu. Je však v tuto chvíli na místě zdůraznit, že CP box, připojený na +5V systém napájení (skrz USB konektor),  nastartuje úplně stejně, jak kdyby byl připojen v automobilu! Nepotřebuje od automobilu  tedy žádné potvrzení o připojení, vše po připojení jenom +5V napájení bude probíhat totožně, jak kdyby byl připojený v automobilu.

Pro spuštění boxu, který chceme zrcadlit a ovládat na PC s Windows nám tedy bude stačit připojení boxu k USB nabíječce 5V, která je součástí všech běžných telefonů, nebo USB výstup na PC, který bude ale v tomto případě použit jenom jako napájecí konektor bez přenosu dat. Pro kontrolu, že je box připojen a funguje nám, poslouží LED diody, kterými jsou boxy vybaveny (v případě KyeBriq je to červená a modrá LED dioda).

Dále v textu najdete dvě rozdílné metody zrcadlení a ovládání Vašeho CP boxu na obrazovce PC. V obou případech je třeba do PC i do CP boxu nainstalovat potřebné programy a aplikace a správně je nastavit.

První metoda využívá ke komunikaci známý program TeamViewer.

 Pro jeho správnou funkci je třeba se nejprve v PC s Windows na stránce https://www.teamviewer.com zaregistrovat. Po zobrazení stránky v pravém horním rohu kliknete na ikonu Přihlášení a vyberete Konzole pro správu. Kliknete v dolním řádku (Jste v TeamViewer nový?) na Registrace a Vyplníte Váš email, jméno a zvolíte si přihlašovací heslo (oba údaje budete potřebovat i později v automobilu), odsouhlasíte požadované položky (EULA a PDA) i potvrzení, že nejste robot a dáte registrovat. Na uvedený mail Vám bude odeslán ověřovací formulář. Vyčkejte na doručení tohoto mailu a potvrďte ho. Po potvrzení se se Vám otevře nová internetová stránka s přihlášením. Přihlaste se.

Teď se vraťte na původní stránku https://www.teamviewer.com a vyberte možnost Stáhnout zdarma (bezplatné soukromé nekomerční použití). Stusťte stažený soubor exe a nainstalujte tak TeamViewer klient do Vašeho PC. Přihlaste se stejným účtem, jako na webových stránkách.

Nyní ve Vašem autě připojte Váš CP box a nechte nabootovat. Z Play Store nainstalujte aplikaci TeamViewer Host. Po jeho instalaci je třeba povolením k jeho dálkovému ovládání. Pro tuto funkci je třeba odsouhlasit na CP boxu všechny požadované instrukce a stáhnout další podpůrnou miniaplikaci. Budete automaticky vyzváni k její instalaci. Po instalaci a splnění podmínek se přihlásíte s přihlašovacím jménem a heslem, které jste vytvořili při registraci.

Na zadanou emailovou adresu Vám bude opět odeslán ověřovací email s přidáním nového zařízení k Vašemu účtu a povolením k jeho dálkovému ovládání. Musíte nejdříve tento email potvrdit a zařízení v něm uvedené autorizovat, aby Host začal být funkční. Je tedy třeba předem počítat s tím, že v automobilu musíte tento příchozí mail a zařízení potvrdit. Pak je teprve možné zadat v aplikaci Host zařízení přiřadit.

V Nastavení CP boxu je pak nezbytně nutné aplikaci Host zadat jako aplikaci spuštěnou po startu.

7 teamviewer přidání do bootu

Ujistěte se před odpojením CP boxu v autě, že v nastavení WiFi je vybráno připojit se a také, že v seznamu sítí je známá WiFi síť, ke které se Váš CP box připojí i u Vašeho PC. (může to být samozřejmě i hotspot vašeho telefonu).

Po provedení a kontrole všech nastavení odpojte v automobilu CP box od USB konektoru, vyčkejte několik vteřin a znovu ho připojte. Pokud je vše správně nastaveno, na úvodní obrazovce se po restartu CP box zastaví na přihlašovací stránce Hosta s vyplněnou mailovou adresou i heslem.  CP box můžete odpojit a přejít k dálkovému připojení k PC.

U PC připojte CP box na USB zdroj +5V (mobilní nabíječka) a zkontrolujte podle diod na něm, že začal bootovat.

Na PC otevřete stránku https://login.teamviewer.com/ a přihlaste se Vaším účtem. V levém sloupci uplně dole najdete položku Mé počítače. Po kliknutí na ni se po úspěšném nabootování , připojení na internetovou síť a spuštění aplikace Host v CP boxu, objeví řádek s jménem dostupného zařízení (CP boxu). Nečekejte ale jeho obchodní název, bude to technická zkratka vnitřního procesoru a k tomu část výrobního čísla (viz fotografie).

Dejte připojit a následně povolte, že připojení může proběhnout v přidružené aplikaci (TeamViewer Klient). Pokud možnost zaškrtnete, neńí třeba ji příště potvrzovat a proběhne automaticky. V tabulce spustíte zároveň Klienta a v jeho okně vyberete v okénku Vzdálená zařízení Váš CP box a dáte připojit.

Po pár vteřinách by se Vám měla objevit obrazovka s připojeným CP boxem. Výhoda tohoto postupu je, že zařízení můžete ovládat přímo myší a klávesnicí připojenou k Vašemu PC!

Jakmile bylo jednou Vaše zařízení přidáno a spuštěno v Klientovi, je uloženo v jeho paměti a při dalším připojování již tedy není nutné potvrzení. Jen nezapomínejte, že trvá nějakou dobu (řádově 1 až 2 minuty) po zapojení CP boxu do +5V, než vše nastartuje tak, aby připojení mohlo proběhnout.

Obě potřebné aplikace TeamViewer Klient (.exe soubor)- pouze pro 64 bitové Windows i TeamViewer Host (.apk soubor) naleznete i v souborech ke stažení na našem webu.

Nevýhoda této free aplikace může být v tom, že Klient Vám cca po 10 minutách Hosta odpojí, s tím, že jde o free verzi. Stačí ale dát pokyn znovu připojit a zařízení se opět začne hned zrcadlit na ploše Vašeho PC. Neodpojujte v tom případě váš CP box od +5V, museli byste znovu čekat až 2 minuty, než opět nabootuje!

Druhá metoda využívá ke komunikaci program AirDroid.

Z programů, které jsou zdarma k dispozici, byl vybrán universální software AirDroid. Do PC je tedy nutné stáhnout, rozpakovat a nainstalovat software, který najdete v sekci stahování pod názvem AirDroid Win PC. Software je možné také stáhnout samozřejmě i na stránkách výrobce, kde případní zájemci najdou i instalační soubor AirDroid pro Apple iMac.

Po instalaci programu do PC je třeba si u společnosti vytvořit i uživatelský účet s přihlašovacími údaji, které jsou nutné pro spuštění programu a připojování dalších zařízení. Vystačíme s variantou free, která je zdarma, není třeba z žádných důvodů dokupovat placenou verzi Pro. To je vše, co je potřeba udělat na Vašem PC. Dále se budeme věnovat nutným krokům na CP boxu.

Pro spojení boxu a PC využijeme WiFi síť, ke které bude box a PC souběžně připojeno a také vhodnou kombinaci programů v PC i v boxu. Pro ovládání boxu využijeme BT konektivitu boxu s vhodným dálkovým BT ovladačem, BT myší nebo BT klávesnicí. (V případě root boxu dokonce vystačíme s myší a klávesnicí připojenou přímo k PC). V případě, že CP box je vybaven dalším USB vstupem (standardní výbava mmb boxů), je možné využít tento druhý USB port pro připojení myši.

Je jasné, že aby vše správně fungovalo, musí CP box kompletně nabootovat do stavu, kdy se automaticky připojí na WiFi síť, automaticky spustí komunikační program pro zrcadlení boxu na PC a automaticky připojí BT zařízení pro ovládání boxu.

Podmínky, které je nutné nastavit do CP boxu, který je připojený ještě v automobilu.

Do boxu je nutné v Nastavení, Připojení, WiFi připojení přidat síť, na které funguje současně Vaše domácí PC. To znamená, že alespoň jednou musí být Váš box v automobilu připojený k této domácí WiFi síti. Můžete ale samozřejmě využít i hotspot telefonu, ale pak je nutné, aby se k tomuto hotspotu připojovalo i PC, na kterém se bude CP box zrcadlit. Řečeno stručně a jednoduše, CP box a vaše PC musí být ve stejný okamžik zrcadlení připojeny ke stejné síti. (CP box přes WiFi, ale PC může být klidně i na drátové LAN síti, vytvořené stejným modemem).

Do CP boxu musíte ještě v automobilu přidat BlueTooth zařízení, kterým box můžete dálkově ovládat. Může to být originál dálkové ovládání, dodávané k boxu, ale také libovolná BT myš nebo klávesnice. Jeho přidání mezi známá zařízení musíte ale udělat ještě v automobilu. (Tato podmínka není nutná v případě root CP boxu. Takový je možné ovládat i myší a klávesnicí na PC).

Obě vytvořená připojení (WiFi a BlueTooth) pak musíte mít v boxu označená jako automaticky připojitelná, pokud je síť nebo zařízení v dosahu.

Do CP boxu pak je nutné nainstalovat vhodnou aplikaci pro zrcadlení obsahu prostřednictvím WiFi sítě a v PC mít předem nainstalovaný program, který s boxem bude komunikovat.

Do CP boxu nainstalujeme ještě v automobilu aplikaci AirDroid4, jeho základní verze je zdarma a umožňuje komunikaci jak s PC Windows, tak s Mac iOS. Soubor, který je nutné instalovat do boxu pak naleznete v sekci stahování, pojmenovaný jako AirDroid_4.mobile. Můžete ho stáhnout i přímo na stránkách společnosti nebo v obchodě Play Store. Tento soubor je nutné stáhnout, rozpakovat a v automobilu ho nainstalovat do CP boxu. Po jeho instalaci a spuštění se musíte nejprve přihlásit ke stejnému účtu, který jste si vytvořili při instalaci v PC. Stejný účet a později i stejná WiFi síť jsou nutné podmínky k tomu, aby se zařízení vzájemně viděly a mohly spolu komunikovat!

Po instalaci AirDroid v CP boxu a přihlášení k účtu, je třeba aplikaci kompletně nastavit podle přiložených obrázků! Velmi důležité je povolení všech požadovaných oprávnění a také zatržení všech vyžadovaných vlastností v tabulce Security a Remote Features. Během tohoto procesu budete také vyzváni k instalaci dalšího softwaru od firmy AirDroid (AirDroid Control Add-on) z Play Store, kterou je třeba povolit a nainstalovat. Je třeba pečlivě a důsledně povolit všechna požadovaná oprávnění a funkce! Bez nich nebude aplikace řádně fungovat. Určitě ale nebudeme používat položky Camera (CP boxy žádnou nemají), a nebudeme používat položku Najít ztracené zařízení, (které postrádá v tomto případě smysl). Musíme ale použít položku Screen Mirroring a Remote Control. (u poslední se bude výsledek lišit u zařízení s root, kde půjde zadat a bude zeleně zatržen, u zařízení bez root ale výsledek bude se žlutým vykřičníkem). Notifikace, Zprávy a Kontakty jsou na Vašem uvážení, pro funkci zrcadlení a ovládání boxu nejsou důležité.

Po instalaci a kompletním nastavení všech funkcí je nutné do CP boxu nainstalovat další pomocný software, který nám zajistí, aby všechna požadovaná nastavení a oprávnění zůstala zachována i po odpojení a znovu připojení boxu k napájecímu napětí. Aplikace se jmenuje PieSettings a najdete ji v sekci stahování. Není k dispozici na Play Store! Po jejím stažení a instalaci ji spustíme a v seznamu možných funkcí přidáme zatržítko u aplikace AirDroid. (Není nutné u CP boxu s root).

Dalším nutným krokem je v Nastavení CP boxu, Připojení, BT připojení ještě v automobilu přidat a spárovat BT zařízení, kterým budete CP box připojený k PC ovládat. Buď můžete použít originál BT dálkové ovládání, které se dodává jako příslušenství CP boxu, ale je možné využít i libovolnou BT myš nebo BT klávesnici. Po připojení a spárování BT zařízení ještě v autě vyzkoušejte, že vše je plně funkční a můžete Váš CP box tímto způsobem kompletně ovládat! V některých CP boxech je také nutné v Nastavení CP boxu, Klávesnice,  přidat Virtuální klávesnici, jinak nebudete moc psát žádný text! Opět vyzkoušejte ještě v automobilu, že vše funguje.

Tím máme CP box kompletně připravený pro WiFi spojení s PC a jeho ovládání. Pokud budeme ale box chtít vyndat z automobilu a připojovat k PC, je nutné aplikaci AirDroid přidat do Aplikací spuštěných po startu v Nastavení CP boxu! Bez toho se aplikace samozřejmě nespustí a při připojení k PC již nemáme možnost ji nijak jinak spustit.

Postup spojení a zrcadlení CP boxu na PC.

Zapneme PC a připojíme ho na WiFi (nebo Lan) síť, stejnou, která je nastavená a uložená ve známých sítích i v CP boxu. Spustíme program AirDroid pro PC a a přihlásíme se k účtu. V levém sloupečku programu vybereme položku Remote Control a spustíme ji. Otevře se okno se sloupcem non root a My Devices  a také grafická  tabulka pro výběr možností připojení.  

Připojíme CP box  k napájecímu napětí +5V (USB nabíječka nebo USB konektor PC) a čekáme. CP box začne startovat, což ověříme pomocí LED diod na CP boxu. Tento proces trvá poměrně dlouhou dobu. Box musí kompletně nabootovat, spustit automaticky aplikaci AirDroid (nastavenou pro automatické spuštění po startu), připojit se na WiFi síť a spojit se s Vaším programem AirDroid na PC. Celá operace trvá řádově jednu až tři minuty.  Pokud se v kolonce My Devices na programu AirDroid v PC neobjevuje ani po této době stále žádné zařízení, můžete kliknou na kulatou šipku vedle nápisu My Devices pro aktualizaci.  Po úspěšném nalezení zařízení se v tomto sloupečku objeví nová modrá ikonka s názvem zařízení, jak se hlásí CP box hardwarově do sítě. Nečekejte tedy obchodního název Vašeho CP boxu, pravděpodobně to bude spíše označení použitého procesoru, tedy například SS80x_64. Důležité je, aby pod tímto názvem byl i nápis Local, což znamená, že PC a CP box spolu komunikují v lokální síti, bez čerpání dat internetu.

V tuto chvíli je Váš box úspěšně připojen k PC a vy můžete klikem na něj a pak  na grafické tabulce vpravo vybrat položku Screen Mirroring. Objeví se nápis Connecting a po pár vteřinách by měla naběhnout obrazovka se spuštěným AirDroidem z Vašeho CP boxu.

Zmačknutím libovolného tlačítka na BT dálkovém ovládání (myši, klávesnici) aktivujte připojení BT zařízení k CP boxu. Objeví se pohyblivý kurzor (šipka), kterým můžete Váš box začít kompletně ovládat.

 V tomto režimu můžete již využívat funkce, stejné jako v automobilu. Měnit nastavení CP boxu, instalovat nové aplikace, zkoušet různé možnosti a vlastnosti. Z bezpečnostních důvodů nedělejte v tomto režimu update zařízení! Při updatu může dojít ke změně nastavení přístupových práv a spojení s PC se po updatu nemusí samo automaticky obnovit, ale bude třeba je znovu nastavit v aplikace PieSettings. Při rootu CP boxu místo položky Screen Mirroring v grafické tabulce použijte položku Remote Control. Po připojení budete moci nejen CP box zrcadlit, ale také kompletně z PC ovládat, bez použití BT dálkového ovladače. (Platí pouze pro root CP boxu!)

Po spuštění zrcadlení CP boxu na PC je možné zrcadlit pouze obraz, bez přenosu zvuku. Pokud byste chtěli přenášet do PC i zvuk, je třeba přidat další aplikaci pro přenos zvuku. To již ale není součástí tohoto návodu.

This content is available exclusively to members of mirror.phone.aa@gmail.com's Patreon at €3 or more.