full mirrorlink in the car

MirrorLink je historicky nejstarší spojení automobilu se smartphonem, které mělo za úkol zprostředkovat jednak zobrazení informací z telefonu na display automobilu, ale také zároveň jeho ovládání skrz tento display.

V průběhu času (zhruba v letech 2013-2020) tak vzniklo několik typů spojení s velmi rozdílnými vlastnostmi, které ale ne zrovna šťastně používají v názvu označení MirrorLink. Zkusme se tedy podívat, jak to je u jednotlivých výrobců aut i telefonů.

Historicky nejstarší a nejrozšířenější je verze MirrorLink TM od společnosti Consorcium Car Connectivity. Jejich neaktualizované stránky najdete zde. Když se podíváme na zakládající členy, je škoda, že mnoho z nich se sice podílelo na založení společnosti, MirrorLink však nikdy nezačaly používat.

MirrorLink 1.0.

První společný výtvor tohoto Consorcia byl MirrorLink 1.0. Byl podporován v některých vozech Subaru, Chevrolet a hlavně v celé řadě modelů automobilů Toyota. Toyota a Chevrolet  začaly s MirrorLink 1.0 už v roce 2013 a v některých modelech přečkal tento systém až do roku 2017! To už ale všechny ostatní automobilky přepnuly dávno na MirrorLink 1.1

Z telefonů, které podporovaly MirrorLink 1.0 stojí za zmínku jen pár modelů. Některé staré telefony Nokia se systémem Symbian (nikoliv Android!) a také dva modely od Samsungu  Galaxy Note 3 a Galaxy S3. Nejlépe na tom byl Sony se svými modely: Xperia Tablet Z , Xperia Z, Xperia  ZL, Xperia ZR.

I tak vidíme, že počet použitelných telefonů byl velmi malý a automobilek s MirrorLink 1.0 bylo také poskromnu. Není divu, protože už v roce 2014 byla zahájena výroba prvních modelů telefonů i aut s novějším systémem MirrorLink 1.1 TM, který přežívá dodnes. Bohužel, telefony s MirrorLink 1.0 nelze použít v automobilech s MirrorLink 1.1 a platí to samé i opačně. To znamená v automobilech s MirrorLink 1.0 nelze použít novější telefony, což jistě mrzí nemalou část majitelů některých modelů ne zas tak starých vozů Toyota.

MirrorLink 1.1.

Tento způsob konektivity vozu a telefonu vypadal nadějně. Podstatně se rozšířilo portfolio výrobců automobilů s podporou tohoto standartu: VW, Škoda, Seat, Toyota, Peugeot, Citroen, Honda, Subaru, Suzuki, Lexus, Chevrolet, Buick, Smart. K těmto značkám se váhavě připojilo i velmi omezené množství modelů Mercedes Benz , MG a Renault. Počty kusů automobilů těchto značek by se daly ale počítat spíše po stovkách, než tisících. Lépe jsou na tom asijské verze značky Hyundai a Kia (obojí ale pouze pro asijský trh!). A také dokonce výrobce nákladních vozů Scania.

Výrazným počtem se také rozšířilo portfolio výrobců telefonů s instalovanou certifikací pro MirrorLink. Jednalo se o výrobce HTC, Sony, LG, ale hlavně Samsung, který byl vedoucím tahounem této skupiny. Ne všechny modely jmenovaných výrobců ale mirrorlink podporovaly.

Modely Sony

 • Xperia ™ Z Ultra
 • Xperia ™ Z1 ( možná nekompatibilita s některými PSA Peugeot, Citroën )
 • Xperia ™ Z1 Compact
 • Xperia ™ Z2
 • Tablet Xperia ™ Z2
 • Xperia ™ Z3 / Z3 Dual
 • Xperia ™ Z3 Compact
 • Kompaktní tablet Xperia ™ Z3
 • Xperia ™ Z3 + / Z3 + Dual
 • Xperia ™ Z5 / Z5 Dual
 • Xperia ™ Z5 Compact
 • Xperia ™ Z5 Premium / Z5 Premium Dual
 • Xperia ™ X / X Dual SIM
 • Xperia ™ X Performance / X Performance Dual SIM

Modely HTC

 • HTC: HTC One (M9, M9+, E9, A9,M8, E8, A8)
 • HTC One eye (M8)
 • HTC eye
 • HTC 816
 • HTC 820
  HTC 820 mini
 • HTC Desire 10
 • HTC U11 Plus 

Pokusy s MirrorLink 1.1 zkusil také čínský Huawei konkrétně u modelů:

Modely Huawei

 • P10
 • P10 Plus
 • P20
 • P20 Pro
 • Mate10 

Zde však měl MirrorLink jepičí život, byl podporován pouze u EMUI 8.0 až do EMUI 9.1. Kdo má tedy novější software, než výše uvedený, už MirrorLink nemá. S poslední verzí updatovaného telefonu může tedy MirrorLink fungovat pouze u modelů P10 a P10 Plus, ostatní už MirrorLink nemají.

Kapitolou samo o sobě je MirrorLink a firma Samsung. Původně cca 50 modelů telefonu této značky s podporou MirrorLink 1.1 se omezilo po 1.6.2020 postupně na množství spočítatelné na prstech obou rukou. Proto zde záměrně modely neuvádím, jejich množství se každý den postupně snižuje. Důvodem je ukončení podpory MirrorLink firmou Samsung od 1.6.2020. Bohužel, Samsung nesplnil původní slib, že původním zákazníkům funkce zůstane zachována. Postupně vyřezává MirrorLink systematicky ze všech modelů s novými updaty telefonu, nebo zamezí používání MirrorLink za jízdy vozidla prostřednictvím softwaru třetích stran.

Naštěstí existují řešení, jak tento stav napravit. Vyžaduje to ale ve většině případů root telefonu, někdy i jednoduchou (a levnou) úpravu softwaru vozidla. Této problematice, postupy, návody i instruktážní videa jsou pak dále přístupné pro patrony našich stránek v placené sekci. Zde jsou již rozebrány i možnosti jednotlivých modelů i podle verze instalovaného Androidu. Pro mnoho zájemců je ale možné spíš doporučit přejít na full mirroring skrz systém Android Auto. Návody a potřebné softwarové vybavení k tomu naleznete ve sponzorované části stránek Android Auto. I zde však zatím budete potřebovat root Vašeho telefonu.

MirrorLink 1.2.

I tato verze spatřilo světlo světa, Například v nových vozech Toyota, ale i VW group, včetně vozů Škoda. Jedná se o WiFi MirrorLink 1.2.TM. Bohužel k již vyrobeným automobilům neexistují vyrobené telefony. Naštěstí je tento systém zpětně kompatibilní s MirrorLink 1.1., jen místo WiFi musíte použít ke spojení USB kabel.

Mirror Link

Úmyslně je zde mezera mezi slovy Mirror a Link. Můžete se však velmi často setkat i se spojením MirrorLink, především u čínských výrobců zařízení. Tato zařízení bez licence od Consorcim Car Connectivity ale nemají s licenčním provedením nic společného. Využívají v drtivé většině pouze komunikační protokol adb ve vývojářském režimu telefonu. To má za následek obvykle problémy s opakovaným připojení, nutností provést úpravy po každém updatu telefonu apod. Navíc, toto řešení obvykle funguje pouze do verze Android 8, u vyšších verzí už bývá velký problém, nebo spojení není možné uskutečnit vůbec. Podobný způsob konektivity je využíván také u výrobců autoradií Kenwood a Blaupunkt.

Co lze tedy říci závěrem? MirrorLink byla varianta spojení automobilu a telefonu. Čas ji však již překonal a pohltila ji konkurence ve formě Car Play (pro Apple Iphone) a Android Auto. Posledním hřebíčkem do rakve bylo rozhodnutí Samsung o ukončení podpory a hlavně likvidace MirrorLink i ze starších telefonů. I to byl jeden z důvodů vzniku těchto stránek. Pomoci těm, kteří by rádi provozovali MirrorLink dál i pomoci těm, kteří by rádi přešli na možnost plného zrcadlení telefonu skrz Android Auto.

1.Problém. MirrorLink v telefonu je přítomný, spojení telefonu s autem proběhne, ale MirrorLink nefunguje za jízdy vozidla. Na displayi automobilu vidíte seznam certifikovaných aplikací se škrtnutou ikonkou autíčka.

mirrolink does not work while the vehicle is moving

Řešení u automobilů VW group je systémově jednoduché a naleznete ho tady

2. MirrorLink v telefonu je přítomný, ale automobil telefon vůbec nevidí. U Android 9 a 10 se často objeví na telefonu hlášení “Nepodařilo se stáhnout certifikát Samsung MirrorLink 1.1”

Hlášení všech telefonů Samsung s Android 9 a 10, které nebyly skrz MirrorLink připojeny k automobilu do 17.6.2020. U kterých byl po tomto datu proveden tovární reset telefonu nebo update systému na vyšší verzi. Náprava je možná, ale pouze s root Vašeho telefonu. Popis řešení naleznete zde

3. MirrorLink v telefonu byl, ale zmizel po updatu telefonu uplně. V menu telefonu “Nastavení, Připojení, Další možnosti připojení” už není položka MirrorLink.

Telefon buď můžete zkontrolovat ručně nebo u telefonů Samsung využít jednoduché aplikace z Play Store zde . Po instalaci a spuštění Vám aplikace sama detekuje přítomnost systémového souboru Samsung MirrorLink v telefonu. V případě, že v telefonu je systémová aplikace, navede Vás na řešení webové stránky pro plné zrcadlení jak u Android 10, tak i u nižších verzí Android. Pokud v telefonu už ale systémová aplikace Samsung MirrorLink 1.1 byla s updatem telefonu vymazaná, není možné ji jednoduše doinstalovat. Je třeba nahradit celý systémový soubor telefonu verzí, která ještě MirrorLink obsahuje. Jak to udělat, naleznete v návodu zde